skip to Main Content

Bloggat om kommunikation

I vår blogg delar vi med oss om av vad som händer inom kommunikation, vi skriver om såväl radionät som 4G, antennteknik, fjärrstyrning, larm och nätverk. Vi djupdyker i 5G och Internet och Things. Håll dig uppdaterad med det senaste inom trådlöst.

Följ vår blogg för att inte missa något

Vi på Induo har en lång tradition av att skriva blogginlägg, vi har bloggat sedan 2008, du hittar tusentals blogginlägg här nedan.
För de senaste uppdateringarna, häng på våra sociala plattformar där vi delar med oss av de senaste inläggen.

31aug 18
RUT240 Eller RUT950

RUT240 eller RUT950

En av de vanligaste frågorna vi får är när väljer jag RUT240 och när väljer jag RUT950? Här rätar vi ut det frågetecknet åt dig!
Läs mer
12jun 18
Hårdvara För Extremväder

Hårdvara för extremväder

Hårdvara som fungerar i sträng kyla eller kraftig värme blir allt viktigare i vårt föränderliga klimat. Vi vet vad som krävs av trådlös kommunikation för att fungera även i extremväder, vet du?
Läs mer
29maj 18
Testa Din Routers Hastighet

Testa din routers hastighet

Bredbandskollen är ett bra alternativ för snabba tester av uppkoppling men ibland behöver man mäta mer än en gång i taget. Vi berättar hur du med ett enkelt program kan mäta din routers uppkopplingshastighet om och om igen och lagra all data i en textfil på din dator.
Läs mer
16maj 18
Porttelefon/passagesystem Via 4G

Porttelefon/passagesystem via 4G

Anläggningar som tidigare använt sig av fast telefonlinjer via kopparnätet kan dra nytta av mobilnäten. Telefonmodem, porttelefoner, larmsystem eller passagesystem kan kopplas via 3G och 4G, vi visar dig tre alternativ!
Läs mer
15maj 18
Hitta Rätt Fiberswitch

Hitta rätt fiberswitch

Fibernätverk ger snabbhet och stabil kommunikation. Fiber finns som både multimode fiber och singlemode fiber, när använder man vad? Vi reder ut dessa begrepp och berättar mer om GBIC och SFP så du kan välja rätt fiberlösning.
Läs mer
09maj 18
Fyra Steg För Att Hitta Rätt Driftslarm

Fyra steg för att hitta rätt driftslarm

Driftslarm minskar kostnader för följdskador vid driftstörningar och minimerar avbrott genom att snabbt skicka larm till jourpersonal, här är fyra frågor du bör ställa när du letar efter ett nytt driftslarm!
Läs mer
08maj 18
Bästa PoE-switch För IP-kameror

Bästa PoE-switch för IP-kameror

Vi delar med oss av erfarenheter från installation av tusentals PoE-switchar och fiberswitchar i nätverk för videoövervakning. Här är allt du behöver veta om PoE-switchar för övervakningskameror.
Läs mer
Back To Top
×Close search
Sök