skip to Main Content

Lantech IPES-3416-DSFP-M-E

En 20-portars switch med 16 x kopparkabel med PoE och 4 x fiber och utökade övervakningsfunktioner (kan skicka temperatur-, spänningsmatnings- och strömförbrukningsinformation via SNMP) samt utökat temperaturområde. Hög upplänkshastighet för snabbare återhämtning om nätverket går ned. Fem års garanti, enastående säkerhetsfunktioner. En robust switch byggd för att hålla i längden, en modell som finns i tre olika utföranden.

20 portar
Fiber och kopparkabel
PoE
IP30-kapsling
Managed/övervakad
Dubbel spänningsmatningsingång

Artikelnr: L000336 Kategori: Tagg:

Beskrivning

Lantech IPES-3416DSFP-M-E är 20-portars gigabitswitch med högpresterande L2+ (Gigabit upplänk) portar och utökat temperaturområde. Switchen har 16 st 10/100TX och 4 st 100/1000M SFP (fiber) portar. Kopparportarna har alla PoE 802.3af injektorer så switchen erbjuder hela 16 st PoE-portar. Eftersom länken erbjuder gigabithastighet i upplänk kan switchen snabbare hantera kommunikationsstörningar vilket gör att återhämtningstiden vid ringnätverksanvändning är snabb.

Vid användning av ITU G.8032-protokollet är ringnätets återhämtningstid lägre än 20 ms, detta inkluderar även om funktioner som dynamic coupling ring, enhanced mode for easy configuration och aggregeringsringnätverkstopologi används. Switchen erbjuder omfattande nätverksfunktioner som QoS, QoS av VLAN, DHCP-server, DHCP Option 82, DHCP-server, avancerad säkerhet som ACL L2/L3, SSH/SSL, Mac baserad IGMPv1/v2/v3/router port, QinQ (double tag VLAN), viktiga nätverksfunktioner som krävs i stora nätverk eller applikationer som tåg och spårvagnar. Switchen har även stöd för Cisco Discovery Protocol (CDP) samt LLDP, det gör att Ciscoworks kan upptäcka switchen i nätverket och visa den i sin L2 topologi.

12-48 VDC
16 st
4 st
DIN-fäste
Garanti

Högpresterande PoE

Kompetent övervakningsprogramLantech IPES-3416DSFP-M-E kan förse varje PoE-port med upp till 30 watt vid 54 VDC för att spänningsförsörja anslutna PD-enheter, den är kompatibel med 802.3af/at standarden. Lantech IPES-3416DSFP-M-E stödjer avancerade PoE-tjänster inklusive upptäckt av nya PoE-enheter och schemaläggning av portens PoE-effekt. Switchen kan också upptäcka om anslutna PD-enheter har hängt sig och då automatiskt starta om den. Varje PoE-port kan aktiveras/inaktiveras, information som spänning, ström, effekt och temperaturinformation kan visas för varje switch i ett avancerat näverksövervakningsverktyg. IPES-3416DSFP-12V är byggd för att klara att driva PoE-enheter med högre uteffekt, vilket gör att den kan acceptera en inspänning på 12-48V och transformera upp den för att leverera PoE på 48V för att mata PD-enheter med PoE upp till 80 W (12V ingång) eller 120 W (24V ingång).

Exakt och säker

Lantech IPES-3416DSFP-M-E har en hårdvarubaserad PTP IEEE1588 v2 funktion som kan tillåta 4 st 100/1000 SFP upplänkar att synkronisera nätverket med exakt precision (under 1μs). Switchen har en RTC (realtidsklocka) som kan hålla reda på aktuell tid.

IPES-3416DSFP-M-E har en rad inbäddade funktioner för att erbjuda ett starkt och tillförlitligt skydd av nätverket på ett enkelt men samtidigt intuitivt sätt. Om ringkonfigurationens förinställda kommunikationsvägar avbrutits eller om något kopplas fel kan Lantech IPES-3416DSFP-M-E larma genom tydlig lysdiodsondikering på switchen som skicka ut ett e-postmeddelande, trigga en SMTP-trap eller initiera att SMS skickas. En annan funktion återställer switchen och ser till att den återgår till att vara en nod i ringnätverket om switchen startar upp efter ett strömavbrott. I nätverksövervakningsprogrammet NMS visas när varje switch i nätverket är tillbaka efter avbrott. Denna funktion är praktisk både för att hålla liv i ringnätverket utan omkonfiguration vid driftstörningar samtidigt som den maximerar nätverkets upptid och sparar onödiga serviceresor. Switchen har också ett Loopskydd, en funktion som förhindrar uppkomsten av broadcast-storm om en unmanaged switch kopplas till nätverkets ringnätverk.

Enastående överskådlig

Mjukvara från LantechDet användarvänliga gränssnittet ger full kontroll på nätverket och smidig användning. Den innovativa autotopologifunktionen och topologidemoläget gör IPES-3416DSFP-M-E mycket lättare att använda direkt. Switchens realtidsklocka kan hålla koll på tiden och säkerställer synkronisering.

DHCP-option 82 och relay-agent funktionen (port och vlan baserad DHCP-distribution) kan ge samma IP-adress på portbas eller vlanbas där det finns behov av att ersätta em enhet i nätverket, funktionen är framtagen för att undvika nätstörningar. Den inbyggda DHCP Option 82-servern ger större kontroll på vilka enheter som kan användas i nätverket. Den MAC-adress baserade DHCP-serverfunktionen delar ut en IP-adress i enlighet med ansuten enhets MAC-adress vilket gör det möjligt att även inkludera unmanagedswitchar i DHCP-nätverk.

IPES-3416DSFP-M-E stöder övervakning av fibern genom ett DMI-användargränssnitt som kan kommunicera med DDM SFP (digital diagnosticeringsövervakning). Detta verktyg kan visa fem parametrar i Lantechs övervakningsprogram som optisk uteffekt, ineffekt, temperatur, laserbiasström och transceiverns matningsspänning. TX effekt/RX effekt omvandlas automatiskt till dB-värden för att förenkla installation, något som gör det lättare att beräkna fiberavståndet.

Snabbläkande ringnätverk

FiberkablageLantech IPES-3416DSFP-M-E har en förbättrad G.8032-ring som kan vara självläkande på mindre än 20 ms för ring-/chain-topologier. Den innovativa autoring konfiguratorn kan beräkna närmaste granne. Konfigurationsprogrammet stöder även MSTP (Multiple Spanning Tree Protocol) som möjliggör RSTP (Rapid Spanning Tree Protocol) över Vlan för redundanta förbindelser. ITU G.8032 ring och RSTP kan samexistera i switchen med olika portar för flexibelt skydd av nätverket.

QoS med VLAN kan tillåta switchen att märka QoS av VLAN oavsett om enheterna har stöd för QoS eller inte, detta förbättrar bandbreddshanteringen i nätverket.

Snabbt igång om oturen är framme

Konfigurationsfilen för Lantech IPES-3416DSFP-M-E kan exporteras som textfil, så att den kan redigeras externt och återinläsas. Detta är bra både för att kunna göra en backup av inställningar eller för att underlätta installation vid distribution. Fabriksåterställningsknappen kan återställa inställningen tillbaka till fabriksinställningarna och en inbyggd watchdog kan automatiskt starta om switchen om processorn inte svarar. En USB-port tillåter användaren att säkerhetskopiera och återinläsa konfigurationsfiler.

IPES-3416DSFP-M-E har stöd för digital ingång och digital utgång, detta är en elektrisk in- och utgång, I/O, som kan användas för att utlösa larm om switchen flyttas eller avlägsnas. Vid sådana händelser kommer IPES-3416DSFP-M-E omedelbart att skicka ett e-post & SMS-meddelande till fördefinierade adresser samt aktivera SNMP Traps. Switchen har 2 stycken digitala ingångar och 2 utgångar. Ingångarna kan användas för att integrera sensorer för händelser och utgångarna utlöses när du skickar information till nätverket som e-post eller SMTP-traps. Utgångens aktivering indikeras också genom lysdiod på switchens front.

20-portars gigabitswitch med övervakning av alla portar

Den inbyggda driftsövervakningsfunktionen kan upptäcka övergripande temperaturavvikelser samt avvikelser i spänning och ström, då kan den initiera att skicka SNMP-traps, e-post eller SMS-varning.

Lantech IPES-3416DSFP-M-E är utformad med dubbel strömförsörjning på 12-48VDC med en reläutgång som skickar larm om någon av matningskällorna slutar att fungera. IPES-3416DSFP-M-E har ± 4000V EFT och ± 6000V ESD-skydd, vilket reducerar effekterna av ostabil matningsspänning eller strömspikar via Ethernetnätverket.

Lantech IPES-3416DSFP-M-E har en hög tillförlitlighet och robusthet, den kan hantera omfattande EMI/RFI fenomen, miljö som vibrationer och stötar som vanligtvis finns i fabriker, transformatorstationer, stålverk, fabriker, gruvdrift, tåg och processkontroll. Switchen är väl lämpad för både automation, transport, övervakning, backhaul till trådlösa nätverk och i fabriks- och monteringslinjer.

Teknisk specifikation

Teknisk specifikation
Standarder IEEE 802.3 10Base-T Ethernet
IEEE 802.3u 100Base-TX
IEEE802.3z Gigabit fiber
IEEE802.3x Flow Control and Back Pressure
IEEE802.3ad Port trunk with LACP
IEEE802.1d Spanning Tree
IEEE802.1w Rapid Spanning Tree
IEEE802.1s Multiple Spanning Tree
IEEE 802.3ad länk Aggregation Control Protocol (LACP)
IEEE 802.1AB länk Layer Discovery Protocol (LLDP)
IEEE 802.1X User Authentication (Radius)
IEEE802.1p Class of Service
IEEE802.1Q VLAN Tag
IEEE802.3at/af Power over Ethernet
Switcharchitektur Back-plane (Switching Fabric): 11,2Gbps
Packet throughput (Full-Duplex): 23,8Mpps @64bytes
Överföringshastighet 14,880pps för Ethernet port
148,800pps för snabb Ethernet port
1,488,000pps för Gigabit Fiber Ethernet port
CPU Marvell 800Mhz
RAM 256M Byte
Flash 128M Byte
Mac Address 16K MAC address table
Jumbo paket 9KB för varje port ports
Anslutningsdon: 10/100TX: 16 x ports RJ-45 med Auto MDI/MDI-X funktion
Mini-GBIC: 4 x 100/1000 SFP med DDM
RS-232: RJ-45 type
Power & P-Fail connector: 1 x 6-polig skruvplint
DI/DO: 1 x 6-polig skruvplint
Nätverkskablage 10Base-T: 2-pars UTP/STP Cat. 3, 4, 5/ 5E/ 6 kabel
EIA/TIA-568 100-ohm (100m)
100Base-TX: 2-pars UTP/STP Cat. 5/ 5E/ 6 kabel
EIA/TIA-568 100-ohm (100m)
Fiberkabel 1.25Gbps:
Multimode: 0 till 550 m, 850 nm (50/125 μm); 0 till 2 km, 1310 nm (50/125 μm)
Single mode: 0 till 10 km/ 30 km/ 40 km, 1310 nm (9/125 μm); 0 till 50 km/ 60 km/ 80km/ 120 km, 1550 nm (9/125 μm)
125Mbps:
Multi mode: 0 till 2 km/ 5 km, 1310 nm (62.5/125 μm)
Single mode: 0 till 30 km, 1310 nm (62.5/125 μm)
WDM 1.25Gbps:
Single mode: 0 till 10 km/ 20 km/ 40 km/ 60 km, 1310 nm (9/125 μm); 0 till 80 km, 1490 nm (9/125 μm); 0 till 10 km/ 20 km/ 40 km/ 60 km/ 80 km, 1550 nm (9/125 μm)
WDM 125Mbps:
Single mode: 0 till 20 km/ 40 km/ 60 km/ 80 km, 1310 nm (9/125 μm); 0 till 20 km/ 40 km/ 60 km/ 80 km, 1550 nm (9/125 μm)
Protocol CSMA/CD
LED Per enhet: strömmatning 1 (grön), strömmatning 2 (grön), strömmatningsproblem (röd)
Ethernetport: länk/aktivitet (grön), hastighet (grön); Mini-GBIC: länk/aktivitet (grön)
DI/DO 2 st Digital ingång (DI) :
Nivå 0: -30-2V / Level 1: 10-30V
Max. ström för ingången:8 mA
2 Digital Output(DO): Open collector @40 VDC, 200mA
Luftfuktighet: 5% ~ 95% (Non-condensing)
Driftstemperatur -20-60°C (standardmodell)
-40-75°C(-E modell)
Spänningsmatning 12V-modell: 12/24/48VDC (9,5 till 56 VDC)
Standard modell: 48 VDC
PoE Budget 480 W för 45-56V port
(55V matningsspänning rekommenderas för 802.3at 30 W applikationer)
120 W för 24V ingång(12 V modell)
80 W för 12V ingång(12 V modell)
120 W för 802.3af 48 V ingång
Strömförbrukning 10W
Kapsling Metallkapsling IP-30
74x135x152 (BxDxH) mm
Vikt 1 kg
Installation DIN-skena eller väggfäste
EMI & EMS FCC Class A,
CE EN61000-6-2, CE EN61000-6-4, CE EN61000-4-2, CE EN61000-4-3, CE EN61000-4-4, CE EN61000-4-5, CE EN61000-4-6, CE N61000-4-8, EN61000-4-11
Övriga licensieringar IEC60068-2-32 (fritt fall), IEC60068-2-27 (stötar),
IEC60068-2-6 (vibration)
MTBF NA
Garanti 5 år
Ovanstående kan ändras utan föregående information

Manualer, dokument, filmer

Hämta broschyr IPES-3416
Hämta manual till Lantech IPES-3416
Demo av ringnätverk

Back To Top
×Close search
Sök