skip to Main Content

Lantech IPES-5408T-67

Lantech IPES-5408T-67 är en IP67 klassad switch med 12 portar, en switch som passar för industriell kommunikation i krävande miljöer. Switchen kan användas utomhus, på tåg eller i gruvor. Möjlighet till redundant spänningsmatning och fem års garanti.

Självläkande ringnätverk
EN50155 / 61373 / 45545-2 certifierad
G.8032 ringnät
Larmkontakt, omgivningsövervakning
Dubbel spänningsmatningsingång
IP67-kapsling

Artikelnr: L000046 Kategori: Tagg:

Beskrivning

Lantech IPES-5408T-IP67 är en högpresterande L2 + switch (Gigabit upplänk) med 8 st 10/100TX och 4st 10/100/1000T-portar med M12-anslutningar. Switchen erbjuder både L2-nätverkshastighet och avancerade säkerhetsfunktioner för nätverksaggregering. Switchen har en snabb återhämtningstid vid avbrott i nätverket och har stöd för ITU G.8032-protokollet vilket ger en återhämtning av nätverksförbindelsen på mindre än 20 ms.

IP67 Switch ger bra skydd i tuffa miljöer

Switchen har en hög tillförlitlighet och robusthet och klarar av omfattande EMI/RFI-påverkan men även miljöpåfrestningar som vibrationer och stötar som finns i fabriksmiljöer, transformatorstationer, stålverk, flygplatser, gruv- och processtyrning. Switchen är en perfekt lösning för automation, transport, övervakning, trådlösa nätverk, tillverkningsindustri och fordonsindustri. IPES-5408T-IP67 är konstruerad för att möta kritisk nätverksmiljö med ett vattentätt IP67 aluminiumhölje och M12-kontakter för vattentät anslutning av nätverket. Switchen har genomgått rigorösa test och testats mot både industriella EMI- och säkerhetsstandarder. IPES-5408T-IP67 är certifierad enligt EN45545-2 (brand och rök) och EN50155 för järnvägs- och fordonsapplikationer. IPES-5408T-IP67 stöder en bred arbetstemperatur från -40°C till 75° C för maximal flexibilitet.

Lantech IPES-5408T-IP67 är en switch med många nätverksfunktioner som
LACP link aggregation
IGMP v3/router port
DHCP server & DHCP Option82,
Mac baserad DHCP server
QoS by VLAN
SSH/SSL
HTTPS
INGRESS/EGRESS ACL L2/L3
IPv6

Switchen har också stöd för nätverksfunktioner som train coupling ring, en omfattande med enkel konfiguration, omfattande QoS, QoS genom VLAN, avancerad säkerhet inklusive INGRESS/EGRESS ACL L2/L3, SSH/SSL, Mac baserad DHCP server, DHCP Option 82, DHCP server, IGMPv1/v2/v3/router port och QinQ (double tag VLAN). Dessa är viktiga funktioner som krävs i tågtillämpningar och i stora nätverk. Switchen stöder också Cisco Discovery Protocol (CDP) och LLDP som är ett Cisco-protokoll för att upptäcka information om switchen och visa denna på i en L2-topologi.

2 x 12-72 V
8 + 2
Vattentät
Järnväg
Certifierad
Garanti
-40-+75°C

Lantech IPES-5408T-IP67 har maskinvarubaserad PTP IEEE1588 v2 tvåstegsfunktion som gör det möjligt att synkronisera 4 st 10/100/1000T uppkopplingar med exakt noggrannhet, en användbar funktion bland annat i tillämpningar med tåg och spårvagnar. Lantech IPES-5408T-IP67 är utformad med dubbla spänningsmatningsingångar för 9,5-56 VDC spänning. Switchen finns även i en 72 V-modell som kan acceptera 50,4-90VDC matningsspänning som återfinns i bland annat höghastighetståg. Ett tredje utförande, 110V-modellen kan spänningsmatas med 43-137,5 V. Switchen är utrustad med en reläkontaktsutgång vilket gör att switchen kan aktivera ett larmsystem vid strömavbrott eller störningar på en nätverksport.

IPES-5408T-IP67 har ett omfattande EFT och ESD-skydd, vilket ger stabilare kommunikation vid påverkan av spänningsmatningsledningar eller Ethernetanslutningen.

Managed switch för höga krav

Managed switch: övervakningsprogram IPES-5408T-IP67 har också flera inbyggda funktioner som på ett enkelt och intuitivt sätt skall ge ett både starkare och pålitligare nätverksskydd. Om den förinställda ringnätverkskonfigurationen misslyckas eller bryts, kan Lantech IPES-5408T-IP67 varna med hjälp av LED-indikering samtidigt som den kan skicka ut e-post, SMTP-traps eller SMS-text. Genom en funktion som kallas node failure protection säkerställer switcharna i ett ringnätverk att de efter ett strömavbrott återinitierar den ursprungliga nätverksuppkopplingen. Statusen på ringnätverket kan visas i Lantechs övervakningsprogram NMS när varje switch är tillbaka online. Den här funktionen gör att både ett ringnätverk med avbrott och ett nätverk som återhämtat sig från ett avbrott fungerar utan att omkonfiguration behövs. Loop protection är en annan nätverksfunktion som skall förhindra att nätverket överbelastas om en unmanaged switch ansluts till ringnätverket. Switchen har en inbyggd watchdog som automatiskt startar om switchen om dess CPU slutar att svara.

Enkel konfiguration

Lantech InstaConfig programvara ger en enkel konfiguration som gör det enkelt att implementera switchen i större nätverk. Varje enhets konfigurationsfil kan exporteras som editerbar textfil så att den kan redigeras och senare laddas upp i ytterligare enheter för att enkelt kopiera inställningar i nätverket. Det användarvänliga användargränssnittet, med en innovativ automatisk topologirendering gör IPES-5408T-IP67 mycket lättare att konfigurera. Switchen kan också konfigureras genom ett kommandoradsgränssnitt (CLI). Skulle något gå fel vid konfiguration kan switchen återställas utan dator genom en DIP-switch.

Switchen har en RTC (realtidsklocka) som alltid kan hålla tiden exakt. En inbyggd omgivningsövervakning kan detektera switchens omgivande temperatur, spänning och ström, och skicka SNMP-traps, e-post och sms-varning vid onormal användning. Vid larm aktiveras även den digitala utgången och LED-indikeringen visar felaktigheten. Den digitala ingången kan användas för externa händelser och skicka larm till IP-nätverk via e-post och SNMP-traps, bra som larm om någon öppnar ett kabinett till exempel.

Robusta ringnätverksfunktioner

Lantech IPES-5408T-IP67 har en förstärkt G.8032-ring som kan rita om nätverkstopologin på mindre än 20 ms vid avbrott. Switchen stöder också olika ringtopologier som dubbelring, multikedja (förstärkt ring), tågringnätverk, grundring (med enklare inställning än andra ringnätverk). Den innovativa auto-ringkonfiguratorn (auto-läge) kan beräkna närmaste och granne i ett steg. Switchen stöder MSTP som tillåter RSTP över Vlan för överflödiga länkar. QoS via VLAN kan bytas till tagg QoS av VLAN, oavsett om enheterna bekräftar att de stöder QoS eller inte, vilket avsevärt förbättrar bandbreddshanteringen i ett nätverk.

Teknisk specifikation

Teknisk specifikation
Standarder IEEE 802.3 10Base-T Ethernet
IEEE 802.3u 100Base-TX
IEEE802.3ab 1000Base-T
IEEE802.3x Flow Control and Back Pressure
IEEE802.3ad Port trunk with LACP
IEEE802.1d Spanning Tree
IEEE802.1w Rapid Spanning Tree
IEEE802.1s Multiple Spanning Tree
IEEE 802.3ad Link Aggregation Control Protocol (LACP)
IEEE 802.1AB Link Layer Discovery Protocol (LLDP)
IEEE 802.1X User Authentication (Radius)
IEEE802.1p Class of Service
IEEE802.1Q VLAN Tag
Switcharchitektur Back-plane (Switching Fabric): 9,6 Gbps
Överföringshastighet 14,880pps för Ethernet port
148,800pps för snabb Ethernet port
1,488,000pps för Gigabit Fiber Ethernet port
CPU Marvell 800MHz
RAM 256M Byte
Flash 128M Byte
Mac Address 16K MAC address table
Jumbo paket 10 kB för varje port
Anslutningsdon: 10/100T: 8 x M12, 4-polig D-coded, Honkontakt med auto MDI/MDI-X funktion
10/100/1000T: 4 x M12 M12 8-polig A-coded med auto MDI/MDI-X funktion
RS-232: 1 x M12, 5-polig A-coded, hankontakt
Strömmatning: 1 x M12, 5-polig A-coded, hankontakt
Reläkontakt: 1 x M12, 5-polig A-coded, hankontakt
Nätverkskablage 10Base-T: 2-pars UTP/STP Cat. 3, 4, 5/ 5E/ 6 kabel
EIA/TIA-568 100-ohm (100m)
100Base-TX: 2-pars UTP/STP Cat. 5/ 5E/ 6 kabel
EIA/TIA-568 100-ohm (100m)
1000Base-TX: 2-pars UTP/STP Cat. 5/ 5E/ 6 kabel
EIA/TIA-568 100-ohm (100m)
Fiberkabel 1.25Gbps:
Multimode: 0 till 550 m, 850 nm (50/125 μm); 0 till 2 km, 1310 nm (50/125 μm)
Single mode: 0 till 10 km/ 30 km/ 40 km, 1310 nm (9/125 μm); 0 till 50 km/ 60 km/ 80km/ 120 km, 1550 nm (9/125 μm)
125Mbps:
Multi mode: 0 till 2 km/ 5 km, 1310 nm (62.5/125 μm)
Single mode: 0 till 30 km, 1310 nm (62.5/125 μm)
WDM 1.25Gbps:
Single mode: 0 till 10 km/ 20 km/ 40 km/ 60 km, 1310 nm (9/125 μm); 0 till 80 km, 1490 nm (9/125 μm); 0 till 10 km/ 20 km/ 40 km/ 60 km/ 80 km, 1550 nm (9/125 μm)
WDM 125Mbps:
Single mode: 0 till 20 km/ 40 km/ 60 km/ 80 km, 1310 nm (9/125 μm); 0 till 20 km/ 40 km/ 60 km/ 80 km, 1550 nm (9/125 μm)
Protocol CSMA/CD
LED Per enhet: strömmatning 1 (grön), strömmatning 2 (grön), strömmatningsproblem (röd)
Ethernetport: länk/aktivitet (grön), hastighet (grön)
DI/DO 1 st Digital ingång (DI) :
Nivå 0: -30-2V / nivå 1: 10-30V
Max. ström för ingången: 8 mA
1 Digital Output(DO): Open collector @40 VDC, 200mA
Luftfuktighet: 5% ~ 95% (Non-condensing)
Driftstemperatur -40-75°C(-E modell)
Spänningsmatning Standard modell: 9,5-56 VDC
72 V modell: 50,4-90 VDC
110 V modell: 43-137,5 VDC
Effektförbrukning Max. 13 W 12-48VDC matning
Max. 16 W 72VDC/110VDC matning
Kapsling Aluminiumkapsling IP-67
215 x 200 x 84,4 mm (BxDxH)
Vikt 1,4 kg
Installation DIN-skena (tillval) eller väggfäste
EMI & EMS FCC Class A,
CE EN55022 Class A, CE EN55024, CE EN61000-4-2, CE EN61000-4-3, CE EN61000-4-4, CE EN61000-4-5, CE EN61000-4-6, CE N61000-4-8
Övriga licensieringar EN61373(stötar och vibration
MTBF 32,45 år
Garanti 5 år
Ovanstående kan ändras utan föregående information

Dokument

Broschyr IPES-5408T

Måttskiss

Dimensioner Lantech IPES-5408t

Back To Top
×Close search
Sök