Omvandla multi eller singlemode fiber.

Fiberkonverterare i olika uföranden för olika typer av fiber

Lantech CM-011-SC/ST/WDM (CM-100L) är en serie mediakonverterare som omvandlar 10/100TX till 100FX (fiber). Mediakonverterarna förlänger överföringsavståndet och finns i olika modeller.

Auto-MDI/MDIX gör att du kan koppla rak eller korsad kabel. 4 DIP switchar gör att du snabbt kan ändra enhetens konfiguration som till Link Loss Forwarding (LLF). Lantechs modeller stödjer bland annat WDM/SC/ST/SC single mode (20/30/60 km). En av modellerna, CM-011-SC/ST/WDM kan monteras i 19-tums rack.

1 x 9 VDC
1 x 10/100
1x fiber
0 – 45° C
Garanti
Teknisk specifikation
Anslutningar: Duplex ST/SC/MT-RJ/VF-45, Simplex SC(WDM single mode)
RJ-45: CAT-3/5 (10/100Mbit/s) auto MDI/MDI-X
Multi-Mode power budget: Min: 9dB, Max: 19dB
Single-Mode power budget: Min: 19dB, Max: 26dB
Kapsling: IP30
Temperaturområde: 0 till +45°C
Storlek: 115 x 90 x 27mm (B x D x H)
Spänningsmatning: 9 [email protected],7A
Garanti: 2 år
Installation: Väggfäste eller chassimontage
Lysdioder: Viktiga funktioner visas med grön/röd LED
Kapsling: Metall
Ovanstående specifikationer kan ändras utan föregående information
verktyg
Sök