skip to Main Content
Fiber är inte det mest praktiska sättet att bygga lokala nät när avstånden är korta eller nätverket begränsat men när du behöver en lösning som fungerar bortom kopparnätverkets räckvidd är fiber ett utmärkt alternativ. Fiberkonvertern eller mediakonverteraren behövs när man skall gå från koppar till fiber.

Mediakonverterare eller fiberkonverterare

Mediakonverterare/fiberomvandlareMediakonvertererare eller fiberkonverterare från Lantech ger flexibilitet när det gäller att konvertera en nätverksanslutning mellan fiberportar och RJ45-portar. Lantechs fiberomvandlare är utformade för att förlänga sändningsavståndet för fibernätverk och de flesta stöder både 100 Mbit/s och 1000 Mit/s överföring för varje SFP-modul.

Lantech erbjuder olika moduler för att tillgodose användarnas behov, bland annat WDM/SC/ST multimode och singlemode (30/60km) fiber. Det finns också ett 16-rack chassi med redundant strömtillförsel för en rackmonterad installation. Chassit rymmer 16 valfria mediaomvandlare för vilket ger valfrihet och anpassningsbarhet då varje modul snabbt kan bytas ut.

Genom att använda fiber för att sammankoppla nätverk så minskas kabelförluster jämfört med kopparnätverk och kapaciteten för att överföra data ökar. Med en fiberomvandlare kan övergången från koppar till fiber i nätverket hanteras på ett smidigt sätt.

  • Lantech CM-011-SC/ST/WDM

    Lantech CM-011-SC/ST/WDM

    Mediakonverterare som ansluter nätverk för kopparkabel till fibernätverk. Dessa förlänger även överföringsavståndet och finns i olika modeller för olika typer av fiber. 1 nätverksport kopparkabel 1 st fiberportar ...
    1 083,00kr1 196,00kr Ex.moms
    Läs mer
Induos logo
Induo AB
08-659 43 00

www.induo.com
[email protected]

Mer information

Fyll i formuläret nedan med namn, e-post och kanske ett meddelande så hör vi av oss så snart vi kan, tack!

* Genom att skicka in formuläret samtycker du att vi lagrar dina uppgifter för att hjälpa dig med din förfrågan.

Läs mer om våra:

Leverantörer
Produkter

Socialt:

Följ oss i sociala medier:

linkedinfacebooktwitteryoutube

Back To Top
×Close search
Sök