En sådan tillämpning är när du har en extern givare som du vill använda för att skicka ett larm, en annan sådan är om du använder vår batteribackup (se instruktion längst ned på sidan). Inkopplingen av ingången gör du via D-SUB kontakten, när du får en sluten krets mellan PIN 6 och 9 kommer ett SMS att skickas.
Nedan visar vi en inkoppling av ett relä för att styra en 24VDC last. Det finns även en rad andra inkopplingsalternativ dokumenterade med tillhörande elscheman.

Anslut en antenn till enheten innan du spänningssätter modemet.

Konfigurationsprogrammet medföljer ditt GSM-modem på en CD-skiva.

Ange numret med + följt av landskod och telefonnumret utan inledande nolla

I vårt exempel har vi valt grupp nummer 1.

RSSI värdet ska vara över 11, vilket innebär ca -93 dBm.

Värdet filtering anger hur lång tid kretsen måste vara sluten för att tolkas som ett larm, i ett exemplet 10 ms.



Nu är du redo att använda enheten för att skicka SMS vid aktivering av ingången.
Vill du använda vår batteribackup EBU1 tillsammans med Indunium® kan du koppla EBU1s larmutgång direkt till Indunium®s PIN 6.
Detta ger dig inte bara möjlighet att få en backup vid strömbortfall, du får dessutom ett SMS att strömmen gått.